sk   en     de    pl    ru 

KONTAKT 0850 150 151 | 905 934 579

Z akého dreva vyrobiť altánok? Smrek je mäkší a lacnejší, smrekovec viac vydrží

 
22.6.2017
 
Prejdete rukou po smrekovca. Jeho štruktúra je príjemná, hrejivá. Cítite sa dobre. Teplo dreva vám dodáva bezpečia. Mať altánok z dreva bolo skôr otázkou prestíže. Drevo je prírodný materiál, upokojuje, funguje tak trochu ako psychoterapeut. Preto boli a stále sú drevené altánky toľko populárne. Aké drevo ale zvoliť, aby altánok vydržal čo najdlhšie?
 
 
 

Pre horské stavby sa hodí smrekovec

 
V našich zemepisných šírkach sa u väčšiny drevených stavieb, hotové altánky nevynímajúc, používa predovšetkým smrekové drevo. Jeho výhodou je, že je mäkké a ľahko sa spracováva.
 
Na druhú stranu táto mäkkosť môže pôsobiť aj ako nevýhoda. Mäkšie drevo je menej odolné. Smrek síce väčšinou bez problémov vyhovie našim klimatickým podmienkam, ale ak chcete drevený altánok z odolného dreva, môžete siahnuť aj po iných variantoch. Ponúka sa napríklad smrekovcové drevo. Plusom tohto materiálu je, že zvládne aj veľmi drsné klimatické podmienky, takže by ste svoj drevený altánok chceli stavať na záhrade v horách, smrekovec bude vyhovovať. Napriek vysokej odolnosti voči klimatickým podmienkam je smrekovcové drevo pomerne ľahké. Vyznačuje sa strednou pevnosťou a je aj pružné.
 

Smrek konkuruje cenou

 
Smrekovec môžeme charakterizovať aj ako polotvrdé drevo. Je tvrdší ako hojne používaný smrek a borovica. Tvrdosťou sa blíži drevu dubovému. V posledných rokoch sa u nás objavuje aj rad druhov extrémne odolných exotických driev. Väčšinou sa ale pre hotové altánky príliš neuplatňujú. Sú drahá a maximálnu odolnosť sa zase v našich miernejších podmienkach príliš neuplatnia. Hodiť sa ale môžu pre altány v tesnej blízkosti vody, alebo priamo nad vodou. V miestach, kde je drevo silne ohrozené pôsobením vlhkosti. Či už siahnete po u nás tradičným smreku, ktorý môže ponúknuť aj veľmi priaznivú cenu, alebo napríklad zvolíte smrekovec, drevený altánok je dobrá investícia, ktorá vám prinesie radosť.

Kontaktní formulář

Jméno*
Zadejte jméno.
Email*
Zadejte email.
Telefonní číslo
Neplatný vstup
Předmět*
Zadejte předmět zprávy
Zpráva*
Zadejte text zprávy.
Potvrďte:
Potvrďte, že nie ste robot.

Video

 

Mobilní domy | Zahradní domky | Stříšky | Pergoly z hliníku | Zimní zahrady | Přístřešky na auto | Levné plechové garáže | Altány | Nábytek | 


2013 © Copyright Hotovedomy s.r.o.  l Zásady ochrany osobních údajů © l Ochranné známky One Trade® l Obecně smluvní podmínky l